Történelem blog

A legnagyobb diktátor: Sztálin 2. rész /A II. világháborútól 1953-ig/ [48.]

2014. december 28. - Harmat Árpád Péter

Sztálin a második világháborúban A második világháború küszöbén Sztálin már nagyrészt leszámolt ellenségeivel, riválisaival. Zavart volt, gyanakvó, és nem talált senkit, akit tisztelt, vagy akinek a tanácsát elfogadta volna. A hazáján kívüli világot nem ismerte, azonban mélységesen  meg volt…

Tovább

Egy decemberi csata 1848 -ban Mórnál [47.]

A magyar történelem egyik fontos időszakában, az 1848/49-es szabadságharc során, épp decemberben zajlott egy jelentős csata, mégpedig Mór mellett, 1848 december 30 –án. Bár az ütközetet elvesztettük és az osztrák haderő így bevonulhatott Budapestre, néhány hónappal később, 1849 tavaszán a magyar…

Tovább

Karácsonykor kicsit bekattanunk [46.]

A karácsony, az emberiség egyik legrégibb ünnepe, Jézus Krisztus születésének napja. A híres nikaiai zsinat óta, vagyis 325 -től kezdődően (már 1689 éve) december 25 az a dátum, mely "kijelöltetett" a második legnagyobb keresztény ünnep számára. (Az első a húsvét.) Ugyanakkor ... a karácsony az az…

Tovább

136 éve született Sztálin. A legnagyobb XX. századi diktátor hatalomra jutása [45.]

Joszif Visszarionovics Sztálin, eredeti nevén: Ioszeb Dzsugasvili grúz és oszét felmenőkkel rendelkező kommunista vezetőként 30 évig uralta a Szovjetuniót, miközben a második világháború győzteseként a XX. század világtörténelmének legnagyobb hatalmú diktátora is volt. Sztálin közvetlen vagy…

Tovább

Szibéria érdekességei [44.]

A legtöbb ember számára Szibéria hallatán két dolog ugrik be: az iszonyú hideg, és a kényszermunka-táborok rendszere. Mindkettő igaz. Szibériában fekszik az a település, ahol az északi féltekén leghidegebbet mérték: -71 fokot (Ojmjakon városában, Jakutföldön, 1926 január 26 –án) és általában…

Tovább

Pearl Harbor katasztrófája - 1941 december 7. [43.]

73 évvel ezelőtt, 1941 december 7 –én reggel 7 óra 55 perckor 183 japán repülőgép kezdte meg az Egyesült Államokhoz tartozó Hawaii szigetek legnagyobb városának Pearl Harbornak a bombázását. A hadüzenet nélküli, váratlan támadásban 2403 amerikai halt meg, és az USA hét fontos hadihajóját veszítette…

Tovább

210 éve koronázta önmagát császárrá Napóleon [42.]

A világtörténelem egyik legnagyobb alakja, Bonaparte Napóleon 210 évvel ezelőtt, ezen napon, 1804 december 2-án koronázta önmagát Franciaország császárává. Napóleon 16 esztendőn át vezette országát, és ebből 9 éven keresztül Európát is uralma alatt tartotta. Kivételes tehetségű katona, zseniális…

Tovább

810 éve hunyt el I. Imre magyar király! [41.]

Éppen most 810 éve annak, hogy I. Imre magyar király elhunyt. Imre 1196 és 1204 közt uralkodott, III. Béla és Chatillon Ágnes fiaként, és az Aranybullát kiadó II. András testvéreként. Az Árpád-házi királyok időszakának második felében, alig nyolc esztendőn keresztül ült a magyar trónon. Nevéhez…

Tovább

A legnagyobb székely eredet-kutató és tibetológus [40.]

Történelmünk egyik legkülönlegesebb életútját bejáró nagy alakja, eredetünk elszánt kutatója, és a tibeti nyelv nagy tudósa Kőrösi Csoma Sándor. Méltatlanul keveset foglalkozik vele a hazai történettudomány és a tankönyvekben is ritkán esik róla említés, pedig páratlan eredmények fűződnek nevéhez.

Tovább

95 éve volt Horthy fehér lovon történő bevonulása Budapestre [39.]

November 16. Horhty Miklós Budapestre történő 1919 –es bevonulásának évfordulója. Az említett nap jelentős változásokat hozott hazánk történelmébe. Új korszak kezdődött, mely egészen új berendezkedést, hatalmi struktúrát, külpolitikai orientációt és társadalmi viszonyokat teremtett hazánkban. Ez…

Tovább

A világ legrejtélyesebb és máig megfejtetlen kézirata [38.]

A világtörténelem egyik legrejtélyesebb, és máig megfejtetlen nyelven íródott dokumentuma, a híres Voynich kézirat – melyet évtizedek óta a Yale Egyetem Könyvtárában őriznek - hamarosan kiállításra kerül. A sok millió embert érdeklő anyagot 2014 november 11 és 2015 február 26 közt tekintheti meg a…

Tovább

91 éve kezdődött a Hitler vezette müncheni sörpuccs [37.]

Épp 91 éve, 1923 november 8-án zajlott a müncheni sörpuccs, Hitler első hatalom-átvételi kísérlete. Az esemény először mutatta meg, hogy Adolf Hitler és a német nemzetiszocialisták mindenre képesek a hatalom megszerzéséért. Az akkoriban 34 éves Hitler mindezt úgy bizonyította, hogy pisztolyt…

Tovább

A három leghíresebb merénylet a történelemben [36.]

A Caesar elleni merénylet Caesar azon a bizonyos napon - mely, mint utólag kiderült egyben halálának is napja lett - a Theatrum Pompeiumba hívta össze a szenátust. Történt mindez Krisztus előtt 44. március 15 –én, több mint három és fél évvel hatalomra kerülése után. Ez a bizonyos három és fél év…

Tovább

Kicsit furi lett a Fury! A „Harag” kritikája [34.]

Azt gondolom, hogy egy történelem blog időnként igenis foglalkozhat történelmi témájú filmekkel is, hiszen azok éppen annyira képesek véleményt formálni, tájékoztatni vagy tanítani, mint az iskolai töri tanárok, vagy a történész portálok. Sőt. Bizonyos kasszasiker kategóriába kerülő „csúcsfilmek”…

Tovább

Az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére [33.]

Ötvennyolc évvel ezelőtt, 1956 október 23 –án a magyar nép úgy döntött, hogy lerázza a diktatúrát, szembeszáll az idegen megszállókkal és szabad, független nemzetként éli tovább az életét. A magyarság harcot kezdett, melyet a világ megdöbbenéssel figyelt. Hazánk 1956-ban a korszak legnagyobb…

Tovább
süti beállítások módosítása