Történelem blog

A segesvári csata és Petőfi halála [16.]

2014. június 30. - Harmat Árpád Péter

Hamarosan itt a segesvári csata 165. évfordulója. Az 1848/49 –es szabadságharc utolsó ütközeteinek egyikére a világosi fegyverletétel előtt két héttel került sor, 1849. július 31 -én Erdély belső területén, Brassótól 100 km –re északnyugatra, Segesvár városa mellett! Mai tudásunk szerint ebben az…

Tovább

Egy merénylet, mely világháborúhoz vezetett. 100 éve ölték meg Ferenc Ferdinándot [15.]

Ferenc Ferdinánd Habsburg főherceget, Ferenc József császár három évvel fiatalabb öccsének, Károly Lajos főhercegnek a fiát, 1896 –ban nyilvánították trónörökössé, miután apja elhalálozott és így ő következett az öröklési sorban. Ám 18 évvel később, az Osztrák-Magyar Monarchia trónörökösét…

Tovább

A török idők magyar hősei: Hunyadi [14.]

A Török Birodalom már Nagy Lajos korában támadásokat intézett a Balkán ellen és már ekkor megközelítette a Magyar Királyság déli határvidékét. Később, 1389 -ben I. Murád legyőzte a balkáni népek egyesített seregeit Rigómezőnél és birtokba vette szinte az egész Balkán-félszigetet. Innentől kezdve a…

Tovább

Az ókori Egyiptom története és titkai [13.]

Körülbelül ötezer évvel ezelőtt, a Nílus folyó két partján egy megdöbbentően fejlett civilizáció alakult ki, melyhez fogható csak a „termékeny félhold” nevű terület két folyója a Tigris és Eufrátesz közt tudott létrejönni, Mezopotámiában. A Nílus menti különleges kultúrát, a fáraók birodalmát és a…

Tovább

A történelem legnagyobb hadművelete: a Barbarossa-terv [11.]

Hetvenhárom évvel ezelőtt, 1941 június 22 –én hajnali negyed 4 -kor az Adolf Hitler vezette náci Németország hadserege több mint 3,5 millió katonával, 182 hadosztállyal, 3500 harckocsival és 4389 repülőgéppel megtámadta a Szovjetuniót. Ez volt a történelem eddigi legnagyobb hadművelete, a Barbarossa…

Tovább

Így élt a középkor embere [10.]

Mindenekelőtt fontos tisztázni: a középkort, mint történelmi korszakot ma többféle datálással határozzák meg. A sok megközelítés közül a leggyakrabban használt és leglogikusabb korszakolás a középkor kezdetét a Nyugat-Római Birodalom bukásához köti (vagyis 476 –hoz kapcsolja), míg a végét Amerika…

Tovább

Kalandozó őseink harcai, hadjáratai és élete [9.]

Történelmünk talán legkülönlegesebb korszaka a kalandozásainkhoz kötődik. A magyarság korai időszakától – mondhatni néppé formálódásának idejétől kezdve - egészen az államalapításáig nomadizáló, kalandozó életet folytatott. Ez nagyjából azt jelentette, hogy őseink állandó vándorlások közepette,…

Tovább

A Hód-tavi csata, az Árpád-kor egyik jelentős ütközete [8.]

Városom és szűkebb hazám, Hódmezővásárhely történelmének egyik legfontosabb eseménye az 1282 -es hód-tavi csata volt, mely az Árpád-kori Magyar Királyság életében is jelentős eseménynek számított. IV. László királyunk ugyanis ebben az összecsapásban verte le a kunok felkelését, és kényszerítette…

Tovább

Hunyadi János legravaszabb csatája - 1442. március 25. [6.]

A 14. század legelején felemelkedő Oszmán Birodalom I. Murád (1359-1389) szultán uralkodása idején lett igazi világhatalom, amikor a Marica folyónál (1371-ben), majd Rigómezőnél (1389-ben) megverte a balkáni népek közös hadseregét. A győzelmek után megszerezte a Balkán félszigetet és egészen a…

Tovább

XIV. Lajos uralkodása [5.]

Június 7. Háromszázhatvan éve, 1654 –ben ezen a napon koronázták meg XIV. Lajost, Versailles felépítőjét, a napkirályt és az „állam én vagyok” idézet szülőatyját. A leghíresebb francia uralkodó XIII. Lajos király fiaként látta meg a napvilágot és 1643-tól haláláig Franciaország és (III. Lajos…

Tovább

A normandiai partraszállás [4.]

A normandiai partraszállás a világtörténelem egyik legnagyobb hadműveletének és a második világháború fontos fordulópontjának tekinthető. A partraszállás révén 1944 nyarától Nyugat-Európában harcoló 2,9 millió amerikai, angol, francia, kanadai, új-zélandi, ausztrál és egyéb angol gyarmatterületről…

Tovább
süti beállítások módosítása